- Aktualności
- Informacje
- Galeria
- Nowości w bibliotece
- Warto przeczytać - uczniowie polecają
- Rok szkolny 2022/2023
- Rok szkolny 2021/2022
- Rok szkolny 2020/2021
- Rok szkolny 2019/2020
- Rok szkolny 2018/2019
- Rok szkolny 2017/2018
- Rok szkolny 2016/2017
- Rok szkolny 2015/2016
- Anna Onichimowska: Daleki rejs
- Konkurs
- Joanna Papuzińska: Nasza mama czarodziejka
Rok szkolny 2017/2018
ZACZYTANI.
PODARUJ KSIĄŻKĘ TAKĄ, KTÓRĄ CHCIAŁBYŚ PODAROWAĆ BLISKIEMU PODCZAS CHOROBY.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpila do akcji Fundacji Zaczytani.org. Każdego roku fundacja organizuje Wielką Zbiórkę Książek w 7 największych polskich miastach zbierając książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zebrane książki przekazywane są do placówek medycznych w całej Polsce.
Zapraszamy Rodziców i uczniów oraz nauczycieli do udziału w tej pięknej akcji. Miejscem zbiórki jest biblioteka szkolna.
STARA SZKOŁA
Co to jest obsadka, jak wygląda gumka myszka i jak bibuła wysusza kleksy, a także co dawniej musiał zapakować do tornistra uczeń, mogli dowiedzieć się nasi uczniowie oglądając w bibliotece wystawę „Stara szkoła”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stare szkolne zeszyty, świadectwa z początku XX wieku, można było też spróbować czy łatwo jest pisać stalówką zanurzoną w atramencie.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?
O ogromnej roli, jaką w życiu człowieka pełni książka nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Wiemy i potwierdzają to badania, że czytanie książek dostarcza wiedzy, wzbogaca zasób słownictwa, rozwija język, uczy wyrażać myśli, rozwija wyobraźnię, uczy poczucia humoru. Dzięki czytaniu książek zdobywamy umiejętności niezbędne w relacjach z innymi – książka rozwija uczucia i zdolność do empatii, pomaga zrozumieć siebie i zrozumieć innych, buduje tolerancję i zapobiega uprzedzeniom.
Jeśli dziecko czyta, rozwija się wszechstronnie – emocjonalnie, duchowo, moralnie i intelektualnie. Nawyk czytania książek to lokata, w którą wyposażamy dziecko i która będzie procentować w całym jego życiu. Uczniowie czytający książki mają szerszą wiedzę ogólną, większy zasób słownictwa, dobrze radzą sobie z formułowaniem wypowiedzi ustnych i pisemnych, rozumieją polecenia i teksty w podręcznikach, wyszukują wiadomości i potrafią z nich korzystać. Kształtuje się również ich wyobraźnia, która jest niezbędna do kreatywnego myślenia.
Czytanie książek w obszarze edukacji: uczy poprawnego języka, wzbogaca zasób słownictwa, poprawia koncentrację, pomaga ćwiczyć pamięć, przynosi wiedzę ogólną, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole, rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię.
Czytanie książek w obszarze emocji: wspiera rozwój psychiczny dziecka, uczy odróżniania dobra od zła, kształtuje postawy moralne, uczy wrażliwości i empatii, uczy nazywania emocji, chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji, komputera.
BOOKCROSSING
Bookcrossing to wspaniała idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych oraz w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.
Idea bookcrossingu narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i bardzo szybko swoim zasięgiem objęła cały świat. W Polsce pierwsze książki zostały uwolnione w 2003r. z inicjatywy uczniów łódzkiego XXX LO im. Bolesława Prusa.
W naszej szkole bookcrossingowy regał działa w bibliotece od roku i cieszy się dużą popularnością. Dlatego postanowiliśmy stworzyć drugi punkt bookcrossingowy przy szatni w aneksie, do którego serdecznie zapraszamy.
ZASADY BOOKCROSSINGU
Przynieś niepotrzebną książkę.
Zostaw ją na specjalnej bookcrossingowej półce.
Zabierz ze sobą do domu inną książkę.
Przeczytaj ją i przekaż dalej, aby inni mogli z niej skorzystać.
ELEMENTARZE ŚWIATA
Na przełomie października i listopada w naszej bibliotece gościliśmy kolekcję pani Renaty Zaborskiej „Elementarze świata”. Kolekcja liczy ponad 200 elementarzy z różnych stron świata, a inspiracją do jej powstania była chęć ukazania pierwszych edukacyjnych kroków ucznia. Elementarz to pierwsza szkolna książka każdego ucznia, dzięki której przekracza magiczną granicę możliwości zdobywania wiedzy. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Zdjęcia z wystawy