Zasady
Zasady przyjmowania na trening EEGBiofeedback
- Na zajęcia przyjmowane są dzieci od 7 roku życia pod warunkiem umiejętności podjęcia współpracy na zajęciach treningu biofeedback o czym decyduje terapeuta.
- Dziecko zgłaszane jest na trening BFB przez rodziców (opiekunów prawnych) osobiście w SP 185 (należy złożyć wypełniony wniosek, do pobrania ze strony internetowej szkoły - zakładka biofeedback ).
Rodzice mogą zapisywać dzieci na zajęcia w ciągu całego roku szkolnego.
- Rodzic zobowiązany jest dostarczyć do sekretariatu:
- aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w treningu EEGBiofeedback lub zalecenie stosowania treningu EEGBiofeedback (bez zgody lekarza dziecko nie zostanie przyjęte na zajęcia)
- diagnozę zaburzenia ( np. z poradni psychologicznej)
- Po wstępnym przyjęciu dziecka na zajęcia terapeuta przeprowadza z rodzicem dokładny wywiad i przekazuje ankietę do wypełnienia. Udział w zajęciach może nastąpić tylko za zgodą pisemną rodziców lub opiekunów prawnych ucznia i po podpisaniu przez nich zobowiązania do stosowania się do regulaminu dla rodzica ( wzór w załączniku);
Po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami i analizie dokumentacji dziecka terapeuta podejmuje ostateczną decyzję o zasadności treningu EEGBiofeedback .
- Na zajęcia będzie przyjmowana ograniczona grupa dzieci w liczbie, która umożliwi zapewnienie prowadzenia efektywnych oddziaływań i zgodnie z możliwościami placówki.
- W pierwszej kolejności treningiem EEGBiofeedback będą objęte dzieci, które mają zalecenia zastosowania treningu EEGBiofeedback w opiniach poradni psychologicznych z powodu:
- zaburzenia koncentracji, uwagi i pamięci
- specyficznych trudności w uczeniu się – dysleksja, dysgrafia
- były już objęte w naszej szkole treningiem EEGBiofeedback i zgodnie z zaleceniem terapeuty powinny kontynuować zajęcia,
- Zajęcia BFB w SP 185 są prowadzone w godzinach pracy szkoły zgodnie z uzgodnionymi z rodzicami dziecka terminami.
- Nabór na zajęcia odbywać się – na początku września, po wcześniejszym zapoznaniu się z dokumentacją dzieci zgłoszonych na zajęcia i zadecydowaniu, które z dzieci kwalifikują się do udziału w treningu EEGBiofeedback .
- zakwalifikowaniu się dziecka na zajęcia zadecyduje zespół wspomagania funkcjonujący w SP185 – informacja zostanie dostarczona rodzicowi przez terapeutę wraz z proponowanymi godzinami zajęć.
- Rodzice mogą zapisywać dzieci na listy rezerwowe. W sytuacji wolnych miejsc terapeuci będą kontaktować się w sprawie przyjęcia dziecka na zajęcia.
- Treningi będą odbywać się raz w tygodniu, (w uzasadnionych przypadkach dwa razy w tygodniu) czas trwania zajęć ok. 45 minut.W przypadku młodszych dzieci oraz mających poważne trudności z koncentracją uwagi lub nadruchliwością , czas zajęć powinien być dostosowany do wydolności wysiłkowej dziecka – o czasie trwania zajęć decyduje terapeuta prowadzący treningu EEGBiofeedback .
- Podczas zajęć obowiązuje wygodny strój. Dzieci wchodzą na do sali BFB bez obuwia.
- W trakcie treningu EEGBiofeedback nie wolno spożywać dziecku żadnych posiłków, cukierków, gum, napojów itp.
- Zajęcia BFB odbywają się bez obecności rodzica w sali BFB. Tylko w uzasadnionych przypadkach wynikających z zapewnienia bezpieczeństwa dziecku, w sali BFB może przebywać rodzic lub opiekun prawny dziecka.
W przypadku, kiedy zachowanie dziecka zagraża bezpieczeństwu terapeuta może w każdej chwili przerwać prowadzeni treningu EEGBiofeedback .
- Każdy rodzic, w czasie trwania treningu EEGBiofeedback , musi informować terapeutę BFB o wszystkich lekach, suplementach diety, ziołach, które podawane są dziecku (nawet przez krótki okres czasu), mogą bowiem mieć istotny wpływ na zapis fal, co powoduje niezrozumiałe zmiany w obrazie klinicznym.
- W zajęciach uczestniczy dziecko zdrowe, bez infekcji. Dzieci chore (przeziębione osłabione itp.) nie będą przyjmowane na zajęcia - zgodnie z podpisanym przez rodziców na pierwszych zajęciach terapeutycznych oświadczeniem.
- Rodzic jest zobowiązany przed zajęciami powiadomić terapeutę o nieobecności dziecka na zajęciach, w tym o chorobie dziecka. Planowana nieobecność dziecka na zajęciach powinna być zgłaszana do terapeuty jak najwcześniej - nie później niż 2 dni przed ustalonym terminem zajęć;
Spóźnienie się na zajęcia nie powoduje ich przedłużenia ani odrobienia w innym terminie;
Nie ma możliwości odrabiania zajęć BFB, które wypadają w dni wolne od pracy (święta), podczas urlopów i zwolnień lekarskich;
- Dwie kolejno nieusprawiedliwione nieobecności dziecka oznaczają skreślenie z listy uczestników i zakończenie treningu EEGBiofeedback . W sytuacji braku współpracy z rodzicem trening EEGBiofeedback może zostać przerwany.
Z uwagi na dużą liczbę osób oczekujących na rozpoczęcie zajęć BFB, za uzasadnioną nieobecność uznajemy wyłącznie chorobę dziecka.
UWAGA!
Podpisując zgodę na udział dziecka w treningu EEGBiofeedback rodzic/opiekun prawnyakceptuje jednocześnie postanowienia zawarte w niniejszym regulaminie.
Rodzice / opiekunowie zobowiązują się do:
Systematycznego uczestnictwa dziecka w zajęciach BFB zgodnie z ustalonym harmonogramem;
Dostarczenia terapeucie wszelkich nowych dokumentów dotyczących stanu zdrowia dziecka, prowadzonych terapii mogących mieć jakikolwiek związek z aktualną sytuacją dziecka;
Stosowania się do zaleceń terapeuty;
Rodzice/opiekunowie prawni lub inne osoby pełnoletnie, upoważnione pisemnie przez rodziców/opiekunów prawnych w przypadku dzieci spoza SP 185 zobowiązani są do przyprowadzania i odprowadzania dzieci, a także przebywania na terenie SP185 w czasie trwania zajęć;
Dziecko może samodzielnie przychodzić na zajęcia i wychodzić z zajęć do domu jeśli rodzic/opiekun prawny wyrazi na to pisemną zgodę.