• Konkurs

• Zagadka 1. dla uczniów klas V - VI Jak miał nazywać się jacht, którym Paweł i Kuba, bohaterowie książki Anny Onichimowskiej „Daleki rejs” mieli wybrać się w podróż?

Zagadka 1. dla uczniów klas III - IV Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka biała gumka. Ta gumka nazywa się „myszka”. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszczące ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem, jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik.”

Zagadka 2. dla uczniów klas III - IV Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„ Kiedy się idzie po miód z balonikiem, to trzeba się starać, żeby pszczoły nie wiedziały, po co się idzie. Więc jeśli ma się z sobą zielony balonik, pszczoły mogą pomyśleć, że jest się częścią drzewa, i wcale nie zauważyć tego, kto idzie, a jeżeli ma się niebieski balonik,mogą pomyśleć, że jest się tylko kawałkiem nieba, i też nie spostrzec tego, kto idzie. A teraz chodzi o to, jaki balonik wybrać.”

Zagadka 2. dla uczniów klas V - VI  Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„ Dziewczynka trochę się przestraszyła, ale jednocześnie była ciekawa i podniecona. Spojrzała przez ramię za siebie. Między czarnymi pniami drzew wciąż widziała otwarte drzwi szafy, a nawet kawałek pustego pokoju. ( Oczywiście zostawiła drzwi otwarte, ponieważ pamiętała, że to bardzo głupio zamknąć się w szafie). Wyglądało na to, że w pokoju nadal jest dzienne światło. Gdyby było coś nie w porządku, zawsze mogę wrócić- uspokoiła się i zaczęła iść przez las, skrzyp- skrzyp po śniegu, ku dziwnemu światłu przed sobą.”

Zagadka 3. dla uczniów klas III - IV Który z bohaterów książek dla dzieci "Mieszkał w małym mieście nad rzeką Marsh"?

Zagadka 3. dla uczniów klas V - VI Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„Dziewczynka, około lat jedenastu, ubrana była w bardzo krótką, wąską i brzydką sukienkę z szarożółtej wełny. Na głowie miała wyblakły, brunatny kapelusz marynarski, spod którego opadały na ramiona dwa bardzo grube, czerwone jak ogień warkocze. Miała drobną, bladą, chudą i bardzo piegowatą twarzyczkę, szerokie usta i duże, zmieniające barwę oczy, to zielone, to znowu szare.”

Zagadka 4. dla uczniów klas III - IV Jak nazywa się miejscowość, w której działa Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai?

Zagadka 4. dla uczniów klas V - VI  Jaki tytuł nosi cykl powieści dla młodzieży, których akcja rozgrywa się w Poznaniu, a bohaterami są członkowie rodziny Borejków?

Zagadka 5.  dla uczniów klas III - IV   Jak miał na imię pierwszy pies w Polsce, któremu wybudowano pomnik i kto napisał książkę opisującą jego przygody?

Zagadka 5.  dla uczniów klas V - VI  Co oznacza powiedzenie przeczytać "od deski do deski" i jakie jest pochodzenie tego zwrotu?

Zagadka 6. dla uczniów klas III - IV  Wymień kilku mieszkańców Stumilowego Lasu.

Zagadka 6. dla uczniów klas V - VI Jak nazywał się detektyw, któremu w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych pomagał dr Watson?

Zagadka 7. dla uczniów klas III - IV  Dlaczego jedno z opowiadań Małgorzaty Musierowicz nosi tytuł "Hihopter"?

Zagadka 7. dla uczniów klas V - VI Jak nazywało się w średniowiecznym klasztorze miejsce, w którym mnisi przepisywali księgi?

Zagadka 8. dla uczniów klas  III - IV  ... "pyłek taki wpadł mu w serce, które nagle stało się zimne i twarde, przestało czuć i kochać." Odgadnij tytuł baśni.

Zagadka 8. dla uczniów klas V - VI  "...samochód przypominał obrzydliwą larwę z wybałuszonymi oczami reflektorów, stanowił coś w rodzaju starego czółna na czterech kółkach." Do którego bohatera książek należał ten samochód?

Zagadka 9. dla uczniów klas III - IV Który z polskich poetów o swoim ukochanym psie Dżonciu mówił, że jest najmądrzejszym pieskiem w Warszawie?

Zagadka 9. dla uczniów klas V- VI  "ptaszek z czerwonymi piórkami na piersi opuścił się na ziemię i usiadł na grudzie tuż przy nogach ogrodnika.(...) Ptaszek przechylił główkę na bok i patrzył na starego, a oczka świeciły mu się jak duże, czarne perełki". Co to za ptaszek i z jakiej jest powieści?

Zagadka 10. dla uczniów klas III - IV Który literacki miś nosi nazwę nadaną na cześć londyńskiej stacji metra?

Zagadka 10. dla uczniów klas V- VI Kogo oznaczało określenie "mugole" i w jakim cyklu powieści zostało użyte?

Zagadka 11. dla uczniów klas III - IV Jak nazywa się detektyw, który prowadzi agencję detektywistyczną „Różowe okulary”?

Zagadka 11. dla uczniów klas V- VI Jak nazywa się znak własnościowy książki, najczęściej ozdobny,  z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji? Najczęściej jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki.

Zagadka 12. dla uczniów klas III – IV  Jaką książkę chciała dostać od taty  tytułowa bohaterka książki Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia”?

Zagadka 12. dla uczniów klas V – VI  Miłośnik, znawca i zbieracz książek to ……………..

Zagadka 13. dla uczniów klas III – IV Jak nazywa się pierwsza strona książki, na której znajduje się tytuł, autor, czasem nazwa wydawnictwa i rok wydania?

Zagadka 13. dla uczniów klas V – VI Jak nazywa się wykaz błędów w treści książki, które zostały zauważone dopiero po wydrukowaniu nakładu?

Zagadka 14. dla uczniów klas III – IV  Jak nazywały się zagrody, w których mieszkali bohaterowie książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”?

Zagadka 14. dla uczniów klas V – VI  Jak nazywa się pierwsza ozdobna litera w średniowiecznych rękopiśmiennych księgach?

Ostatnia zagadka dla uczniów klas III – IV Co oznacza w odniesieniu do książki określenie „biały kruk”?

Ostatnia zagadka dla uczniów klas V – VI Kto i kiedy wynalazł druk?