• Integracja sensoryczna

Drodzy Rodzice,

Poniżej propozycja ćwiczeń domowych  dla dzieci kształtujących  prawidłową postawę:

1. Spacer z małym przedmiotem na głowie – może to być książka, piłeczka, mała maskotka, woreczek lub inny bezpieczny przedmiot dostępny w domu.

2. Utrwalanie prawidłowej postawy  - ćwiczenie:

Dziecko staje  tyłem do ściany  w taki sposób, by głowa, plecy oraz pięty dotykały ściany. Z tak ustawioną pozycją wykonuje krok do przodu  -  próba samodzielnego stania w tej pozycji. Powrót do stania przy ścianie.

3. Dziecko wykonuje półprzysiady lub przysiady przy krześle, z małym przedmiotem na głowie i prostymi plecami.

4. Dziecko przyjmuje pozycję w klęku podpartym( dłonie i kolana oparte na podłożu). W tej pozycji unosi i prostuje jednocześnie prawą rękę i lewą nogę. Stara się przez kilka sekund utrzymać równowagę.  Następnie zmienia pozycję unosząc lew rękę i prawą nogę.

5. Zabawa z rodzicem   „Rzuty do bramki”:

Dziecko kładzie się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i głową zwróconą w stronę rodzica, który przyjmuje postawę „na pająka” czyli  w podporze tyłem( biodra uniesione na wysokość kolan, dłonie zwrócone w kierunku stóp). Rodzic ustawia się w opisanej pozycji bokiem do dziecka tworząc bramkę, do której dziecko stara się wrzucić piłkę. Po kilku rzutach, może nastąpić zmiana.

Opr. Joanna Szafrańska

Ćwiczenia oddechowe

W obecnym czasie, gdy dzieci mało przebywają na powietrzu, muszą zasłaniać twarz maseczką utrudniającą oddychanie, istnieje ryzyko niedoboru tlenu w organizmie.
          Dlatego gorąco namawiam do wspólnych ćwiczeń oddechowych.

Ćwiczenia oddechowe optymalizują rozwój mózgu dzieci, dzięki czemu poprawia się ich skupienie uwagi i zmniejsza podatność na stres.
          Jest to wspaniała zabawa, pozwalająca na zrelaksowanie się po nauce, uspokaja i wycisza.

Załączam propozycje
          ćwiczeń oddechowych

Serdecznie pozdrawiam
          S. Leciejewska

Terapia integracji sensorycznej

to nie tylko ćwiczenia z terapeutą w gabinecie. W domu  Wasze dzieci także mogą rozwijać się sensorycznie. Podczas wspólnej zabawy oraz codziennych domowych aktywności również integrują i rozwijają się ich zmysły dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku, a także koordynacja.

Oto przykładowe aktywności:

Zabawy dotykowe:

- szukanie ukrytych przedmiotów bez udziału wzroku w pudełku z materiałami sypkimi np. ryż, kasza, fasola

- zawijanie w koc, bujanie w kocu

- malowanie palcami,

- lepienie z plasteliny

-  zabawa różnymi masami przygotowanymi w domu ( np. masa solna, mąka ziemniaczana itp.)

- zawijanie w koc tzw. naleśnik, robienie  „kanapki” z dziecka ( smarowanie, układanie „niewidzialnych” produktów)

- odgadywanie ( nazywanie przez dziecko, które ma zamknięte oczy części ciała, dotykanych przez rodzica)

Zabawy dramowe:

- naśladowanie ruchów rodzica

- domowe przedstawienia

- wspólne śpiewanie piosenek

- wspólne tańce

- kalambury ( przedstawianie ruchem do odgadnięcia nazw zwierząt, zawodów, sytuacji itp.)

Orientacja w przestrzeni:

- zabawa typu ciepło-zimno ( szukanie ukrytego przedmiotu)

- budowanie i pokonywanie toru przeszkód ( np. z poduszek, krzeseł, zabawek itp.)

- slalom między zabawkami lub klockami ( chodzenie, skoki na jednej nodze, skoki obunóż)

- chodzenie stopa za stopą z otwartymi oraz z zamkniętymi oczami

Czynności porządkowe:

- codzienne składanie pościeli

- składanie ubrań

- wkładanie ubrań do pralki, rozwieszanie prania

- odkurzanie, zamiatanie, wycieranie kurzu

Aktywności kulinarne:

- robienie kanapek ( smarowanie, układanie produktów)

- robienie sałatek ( mieszanie, obieranie)

- pomoc przy pieczeniu ciast i przygotowywaniu innych potraw (wałkowanie, mieszanie, lepienie, wsypywanie, odmierzanie)

Joanna Szafrańska