• Warto przeczytać - uczniowie polecają

Ania z Zielonego Wzgórza

Autorem tej książki jest Lucy Moud Montgomery. Akcja dzieje się w Kanadzie na Wyspie Księcia Edwarda w Avonlea. Pierwsze wydanie tej książki pojawiło się w Kanadzie w kwietniu 1908 roku, czyli plus – minus sto lat temu. Seria o Ani składa się z jedenastu tomów.

Główną bohaterką książki jest Ania Shirley, 11-letnia rudowłosa dziewczynka z sierocińca, która zostaje adoptowana przez mieszkające na Zielonym Wzgórzu rodzeństwo Cuthbertów. Dziewczynka w Avonlea spotyka Dianę, która zostaje jej najlepszą przyjaciółką.

Anię spotykają najdziwniejsze przygody od upadku z dachu, po przefarbowanie włosów na kolor zielony. W tej książce można znaleźć dużo humoru. Z Anią po prostu nie można się nudzić!

Polecam Marysia Romanowicz z IIIb

Cud chłopak

Książka R.J. Palacio ‘Cud chłopak’ to ciekawa opowieść o Auguście, chłopcu ze zniekształconą twarzą. Opisywane w niej są przeżycia i emocje bohatera.

Akcja w książce dzieje się w czasach współczesnych. Opowieść jest podzielona na rozdziały. Każdy rozdział jest interpretacją tego samego zdarzenia, w tym samym czasie, przez najbliższych Augusta i przez ludzi, którzy wpłynęli na jego życie.

Ciekawa lektura i bardzo wciągająca. Książka warta przeczytania ze względu na naukę płynącą z tej książki, czyli jak należy się zachować przy osobie pod jakimś względem innej, żeby jej nie urazić, aby traktować ją równo, tak jak wszystkich ludzi. Książka ta pięknie uczy tolerancji wobec innych osób.

Polecam Julka z VId

Agnieszka Stelmaszyk to współczesna autorka bardzo ciekawych książek dla młodzieży. Najbardziej popularne są jej serie pt. „Kroniki Archeo”, „Koalicja Szpiegów” oraz „Odyseusze”.

Bardzo interesująca jest seria pt. ,,Kroniki Archeo’’. Autorka przedstawia w niej przygody bohaterów związane z odkrywaniem tajemnic. Warto przeczytać tę serię, ponieważ można dowiedzieć się wielu szczegółów o różnych epokach historycznych, co opisane jest w bardzo ciekawy sposób. Każda z pozycji tej serii nawiązuje do konkretnej epoki i miejsca na świecie. Do serii tej należą tytuły:

Tajemnica klejnotu Nefertiti, Skarb Atlantów, Sekret Wielkiego Mistrza, Klątwa Złotego Smoka, Zagadka Diamentowej Doliny, Zaginiony klucz do Asgardu, Przepowiednia Synów Słońca, Szyfr Jazona, Komnata szeptów.

,,Koalicja Szpiegów’’ to  kolejna bardzo ciekawa seria napisana przez Agnieszkę Stelmaszyk. Autorka, w porównaniu z poprzednią serią, zmienia zupełnie tematykę i opisuje w niej życie tajnego agenta. Książki te na pewno zainteresują każdego, kto lubi tajemnice oraz trzymające w napięciu przygody szpiega. Seria może być ciekawa również dla miłośników nowych technologii, ponieważ w książkach przewijają się wątki związane z różnorodnymi nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi.

Do serii tej należą pozycje: Luminariusz, Baza G-8, Misja Hexi Pen.

Najnowszą serią Agnieszki Stelmaszyk są ,,Odyseusze’’. Aktualnie dostępne są w księgarniach dwa pierwsze tomy. Trzeci jest w przygotowaniu. W tej serii akcja opowiada o piratach oraz życiu na morzu. Książki te przypadną do gustu tym, których pasjonuje żeglarstwo. Bohaterowie poszukują również skarbów, więc seria może zainteresować także młodych odkrywców.

Do tej pory w serii ukazały się: Gwiazda Morza, Postrach Siedmiu Mórz.

Polecam Kasia z Vc