• Zaplanuj wakacje z książką

• Podaj dalej czyli zapraszamy do czytania

• Przyjaciel (nie)potrzebnej książki

• Po raz kolejny w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do projektu "Przyjaciel (nie)potrzebnej książki". Rodzice i uczniowie znaleźli w swoich domowych księgozbiorach kilkadziesiąt książek, którymi zechcieli podzielić się z innymi.

Książki dla dorosłych zostały przekazane do Domu Opieki Ostoya w Starych Babicach oraz do Domu Opieki Seniora w Borzęcinie Dużym. Natomiast pozycje dla dzieci wzbogaciły nasz zbiór bookcrossingowy, który planujemy ponownie udostępnić w szkole po zakończeniu pandemii.

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

• Jak napisać książkę?

• Napisanie dobrej i ciekawej książki nie jest łatwą sprawą. Trzeba stworzyć bohatera, wymyślić fabułę czyli akcję, zadbać o styl, pomyśleć o ilustracjach. Jak poradziła sobie z tym Martynka z klasy Ib możecie sami zobaczyć. Martynka napisała książkę o przygodach czwórki przyjaciół pt.: „Wyprawa zwierzątek” i sama narysowała ilustracje. Gratulujemy pomysłu!

Jeśli chcesz przeczytać znajdziesz książkę tutaj  Wyprawa_zwierzatek.pdf

• Podaj dalej czyli zapraszamy do czytania

• Jak powstaje książka?

• Dlaczego warto czytać książki?

• O ogromnej roli, jaką w życiu człowieka pełni książka nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Wiemy i potwierdzają to badania, że czytanie książek dostarcza wiedzy, wzbogaca zasób słownictwa, rozwija język, uczy wyrażać myśli, rozwija wyobraźnię, uczy poczucia humoru. Dzięki czytaniu książek zdobywamy umiejętności niezbędne w relacjach z innymi – książka rozwija uczucia i zdolność do empatii, pomaga zrozumieć siebie i zrozumieć innych, buduje tolerancję i zapobiega uprzedzeniom.

Jeśli dziecko czyta, rozwija się wszechstronnie – emocjonalnie, duchowo, moralnie i intelektualnie. Nawyk czytania książek to lokata, w którą wyposażamy dziecko i która będzie procentować w całym jego życiu. Uczniowie czytający książki mają szerszą wiedzę ogólną, większy zasób słownictwa, dobrze radzą sobie z formułowaniem wypowiedzi ustnych i pisemnych, rozumieją polecenia i teksty w podręcznikach, wyszukują wiadomości i potrafią z nich korzystać. Kształtuje się również ich wyobraźnia, która jest niezbędna do kreatywnego myślenia.

Czytanie książek w obszarze edukacji: uczy poprawnego języka, wzbogaca zasób słownictwa, poprawia koncentrację, pomaga ćwiczyć pamięć, przynosi wiedzę ogólną, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole, rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię.

Czytanie książek w obszarze emocji: wspiera rozwój psychiczny dziecka, uczy odróżniania dobra od zła, kształtuje postawy moralne, uczy wrażliwości i empatii, uczy nazywania emocji, chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji, komputera.

• Dyżur w bibliotece

• Biblioteka szkolna nadal pozostaje w kwarantannie, ale w wyjątkowej sytuacji istnieje możliwość skorzystania z księgozbioru. Od 23 listopada biblioteka szkolna pełni codzienne dyżury od godz. 9.00 do godz. 13.00. Wypożyczanie książek odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego w godzinach dyżuru lub przez portal Librus, aby uzyskać informację, czy książka jest dostępna oraz do rezerwacji na nazwisko czytelnika. Wybrane książki mogą odbierać uczniowie oraz rodzice od godz. 9.00 do godz. 17.00 w recepcji szkoły.